niedziela, 16 grudnia 2012

Recenzja książki - "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego



Czy Joasia Podborska mogłaby być inspiracją dla współczesnej kobiety? recenzja książki

           Zadając sobie pytanie, kim tak naprawdę jest kobieta współczesna rozważamy problem czy Joanna Podborska jedna z bohaterek "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego mogłaby być dla niej inspiracją.  Joannę Podborską poznajemy głównie dzięki zapiskom z jej pamiętnika. Jest to kobieta XIX wieku. Ma dwadzieścia kilka lat, "ciemna brunetka z niebieskimi oczami, prześlicznai zgrabna”, której twarz pokazuje wszelkie emocje chowane w sercu. Jest zorganizowaną osobą o nie lekkiej przeszłości. Pochodzi ze zubożałej szlachty. Potrafi zapracować na własne utrzymanie. 
Jest guwernantką w domu Orszeńskich, dzięki czemu wspomaga finansowo uczących się braci. Joasia jest osobą skłonną do wzruszeń i niezwykle wrażliwą. Zachwyca się dziełami sztuki. Uwielbia twórczość romantyczną. Największą wartością w jej życiu jest rodzina, dlatego też po śmierci swoich rodziców, a później brata przeżywa załamanie. Joanna jest bardzo doświadczoną przez los osobą. Myśli o założeniu rodziny, posiadaniu kochającego męża i dzieci. Również chce pomagać biednym. Jej marzenie staje się realne, ponieważ 
w jej życiu pojawia się Tomasz Judym. To właśnie on oświadcza się Joasi, jednak gdy bohaterka przedstawia mu plany na przyszłość i wizję wspólnego domu, młody człowiek odrzuca jej propozycję. Pomimo swojej miłości, mówi jej, że pozostał mu dług przeklęty do spłacenia i musi ją zostawić, a sam zająć się pomocą potrzebującym. Joanna przyjmuje do świadomości decyzję Judyma, jako dojrzała już dziewczyna z godnością odchodzi.  
Przez lata kobiety przechodziły znaczną przemianę, widzimy różnice miedzy tymi z wcześniejszych epok, a kobietami XXI wieku. Dzisiejsze czasy nie należą do najłatwiejszych, a równouprawnienie jest wynikiem potrzeb świata. Płeć piękna staje się niezależna i pewna siebie. Pragnie dorównać mężczyznom. Rozwija się, kształci, najważniejsza staje się kariera, choć w głębi serca, my kobiety marzymy o założeniu rodziny, to martwimy się jednak tym ,że nie będziemy w stanie jej utrzymać. Potrzeba komfortowego życia doprowadziła do rewolucji. Kobieta staję się aktywna, pracująca, udziela się społecznie, jest wytrwała. Również w związku z mężczyzną staje się wierna, lecz tylko do czasu, gdy nie zostanie zraniona. Choć miłość jest towarem deficytowym to jednak wszystkie marzymy o niej, marzymy o cieple domowego ogniska. Przydomek „matki polki” dzisiaj jest już tylko reliktem. W relacjach damsko- męskich dominuje egoizm, egocentryzm i nie są to cechy trwałego związku, dlatego panuje moda na singli. Kobieta czuje się wolna od jakichkolwiek obowiązków, co jest powodem mniejszej ilości zawieranych małżeństw. Jest to poniekąd wynik obawy finansowej o utrzymanie rodziny.
Joanna jest emancypantką, kobietą wyzwoloną, walczącą o swoje prawa. 
Umiejętnie połączyła tę postawę z wizerunkiem kobiety pragnącej domowego ciepła. Dzięki takim kobietom jak ona, w dzisiejszych czasach mamy tyle możliwości.Joanna Podborska mogłaby być inspiracją, gdyż posiada ważne cechy takie  jak tolerancja, wytrwałość,  pracowitość, bezinteresowność. Jest również wrażliwa na problemy społeczeństwa. Staje się przykładem kobiety wrażliwej, mądrej i pięknej. Jej postawa może wskazać drogę kobietom, dla których najważniejszą wartością jest pieniądz i których ambicją są dobra materialne.

Agata Zbyrad
Paulina Domarecka
Małgorzata Wąsikiewicz
klasa 3a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz